Pożegnanie z Anglią

Pożegnanie z Anglią

Ta książka to historia pięciu lat życia bohaterki na emigracji w Anglii.

Znalazł się w niej portret angielskiej prowincji i angielskiej klasy średniej, refleksje dotyczące angielskiej obyczajowości, różnic światopoglądowych, stylu życia, roli rodziny królewskiej, patentów na wychowanie dzieci, a także wyspiarskiej emocjonalności. Ta opowieść jest jednocześnie wyznaniem emigracyjnej porażki i nieoczekiwaną deklaracją patriotyzmu Polki, która choć docenia bogactwo i dojrzałość kultury anglosaskiej, sama nie potrafi żyć poza Polską.
Polki na bursztynowym szlaku

Polki na bursztynowym szlaku

Notatki podróżne w drodze z Rzymu nad Bałtyk w poszukiwaniu bursztynu, "złota północy".

Fotografka, Lidia Popiel i dziennikarka, Monika Richardson, ambasadorki polskiego bursztynu udały się w podróż szlakiem bursztynowym, wzorem starorzymskich ekwitów. Ta książka to historia tej podróży, dotknięcie 40 milionów lat historii bursztynu, relacje ze spotkań z wybitnymi polskimi bursztynnikami. To także opowieść o Włoszech i Rzymie, o starej i nowej Europie, o kobietach, o tym, co je upiększa i o tym, co je martwi. Zdjęcia Lidii Popiel opowiadają historię równoległą, możemy więc patrzeć na świat oczami dwóch bardzo różnych kobiet, które rozumieją się bez słów.
Moja Europa da się lubić

Moja Europa da się lubić

"Europa da się lubić" powoli staje się częścią naszej najnowszej historii, a my, jej uczestnicy, zaczynamy myśleć o nowym życiu "po".

Jestem pewna, że ten program to mój największy telewizyjny sukces. To dokonanie, którego nigdy nie będę musiała się wstydzić. To ponad pięć lat przyjaźni, dobrej zabawy i pracy ku pożytkowi publicznemu. To cała osobna szkoła życia, do której uczęszczałam, jak zwykle z entuzjazmem. Czego mnie nauczyła? Nie bać się. Pytać o wszystko. Dużo się śmiać.
Lubię być Polakiem

Lubię być Polakiem

Cykl "Lubię być Polakiem" to rozmowy z ludźmi, których polskość spotkała przypadkiem, gdy przyjechali tu szukać swoich korzeni (Fudakowski, Urbaniak), albo w ślad za ukochanym mężczyzną czy ukochaną kobietą (Selva Fernandez, Osorio-Mrożek).

To rozmowy z kosmopolitami, którzy niespodziewanie i w niesprzyjających okolicznościach odkryli w sobie coś na kształt patriotyzmu (Fiszer, Pieczyński, Holland, Kaczmarek). Rozmawiam z tymi, którzy wiedzą, że w Polsce durnej i chmurnej zostaną już na zawsze (Marrodán, Tarasewicz) i z tymi, którzy przeczuwają, że pewnie tu już nie wrócą, choć nigdy do końca nie wyjechali (Dudziński, Komorowska).

\ Monika Zamachowska, 2015 \

\ DomiArts - Wszystkie prawa zastrzeżone, 2017 \

\ Zdjęcia - Agencja Prasowa AKPA \

  • Szare
  • Szare
    Autorka